V Niedziela Wielkiego Postu 26.03.2023

W ewangelii na 5 niedzielę Wielkiego Postu, widzimy: płaczącą Marię, która ubolewa wobec faktu śmierci swojego brata Łazarza, a także roniącego łzy Jezusa. Obserwatorzy stwierdzili, że Jezus płakał z żalu,
dlatego, że odszedł Łazarz, którego Jezus bardzo cenił i miłował. Jednak kontekst opisujący wydarzenie mówi o łzach współczucia dla Marii. Jezus przecież doskonale wiedział, że Łazarz za moment wyjdzie z grobu, dlatego płacz nad nim nie ma uzasadnienia, ale będąc wyrazem dzielenia bólu z Marią jest bardzo ludzkim, głębokim odruchem Jezusowego Serca. Łzy są mową serca. To nie oko płacze, ale serce. Ono, kurcząc się z bólu, wyciska z oczu łzy. Dlatego łez nie należy się wstydzić, skoro Chrystus nie krył się przed ich okazaniem światu. Nie są one bowiem znakiem słabości, lecz cechą wrażliwości człowieka, a ta zawsze należy do największych wartości.

Przeżywamy rekolekcje wielkopostne w naszej parafii, które potrwają do środy. W tym roku nauki głosi Ks. kan. Jacek Gracz. Plan rekolekcji jest umieszczony w gablotce przy kościele i na stronie internetowej.

Prosimy, aby zapoznać się z planem rekolekcyjnym i zapraszamy do uczestnictwa.

1. Dziś nauki rekolekcyjne do południa podczas każdej Mszy św. według harmonogramu niedzielnego. Po południu o godz. 15.00 Gorzkie Żale z nauką. O godz. 16.00  Msza św. z nauką dla młodzieży z klas 8 SP, szkół średnich oraz młodzieży studiującej i pracującej.

2. W przyszłą niedzielę przypada Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Na Mszy św. o godz. 11.30 uroczyste pobłogosławienie palm. Po Mszy św. Konkurs na najpiękniejszą palmę. Droga krzyżowa, Gorzkie Żale i Msza św. o tej samej porze co zawsze.  Za tydzień drogę krzyżową poprowadzi  Domowy Kościół.

3. We wtorek będzie spowiedź rekolekcyjna do południa:  od godz. 8.00 – 9.30 oraz 10.30 – 11.30; po południu:  od godz. 16.00 – 18.00

Starszych i chorych zapraszamy na rekolekcje w środę. Od godz. 14.30 będzie dla nich możliwość spowiedzi.  O godz. 15.00  Msza św. z obrzędem namaszczenia chorych.

W środę  na Mszy o godz. 7.00, 15.00 i 18.00 zbierana będzie składka na potrzeby rekolekcji.

4. W piątek o godz. 17.00 zapraszamy, szczególnie dzieci ze szkoły podstawowej, młodzież przygotowującą się do bierzmowania na Drogę krzyżową, a następnie Mszę św. Natomiast młodzież ze szkół średnich, pracującą i wszystkich innych, zapraszamy na Drogę krzyżową na godz. 19.00.

5. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca.  W tym dniu oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Msza św. Msza św. rano o godz. 7.30. Po Mszy wystawienie Najświętszego Sakramentu z nowenną do Niepokalanego Serca Maryi. Zapraszamy szczególnie Róże Różańcowe.

6. W poniedziałek 3 kwietnia od godz. 8.30 pojedziemy do chorych ze spowiedzią świąteczną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku włącznie. Nie będzie już objazdu chorych na pierwszy piątek (ponieważ wypada Wielki Piątek).

7. Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się 31 marca ( piątek ) w parafii św. Macieja w Andrychowie.
O godzinie 19.00 rozpocznie się Adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy z możliwością spowiedzi.
O godz. 20.00 Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Romana Pindla. Natomiast nasza parafia, jak co roku  organizuje Drogę krzyżową na Leskowiec – Groń Jana Pawła II, która  będzie 4 kwietnia w Wielki wtorek, o godz. 19.30. Serdecznie zapraszamy.

8. Po Mszach św. rozprowadzane będą „paschaliki i baranki wielkanocne”.  Kupując świecę lub baranka pomagamy potrzebującym. Minimalna kwota za świecę lub baranka to 12 zł. Również dziś młodzież z naszej parafii rozprowadza palmy wielkanocne z których dochód będzie przeznaczony na wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży.

9. Przypominamy o  tym, że Akcja Katolicka, jak co roku przeprowadza także zbiórkę żywności w wybranych sklepach: gdzie można zakupić żywność dla potrzebujących na święta. Akcja potrwa do 2 kwietnia.

10. Nasza parafia organizuje wyjazd na spektakl „Pasja Beskidzka”, który odbędzie się w niedzielę palmową      2 kwietnia o godz. 19.00. Wyjazd o 17.00. koszt 50zł. Zapisy do dziś w zakrystii. Zostało jeszcze kilka miejsc.

11. W ubiegłą niedzielę na potrzeby parafii, zebraliśmy 10090 zł. Za  złożone ofiary – Bóg zapłać.

12. Po Mszy można nabyć naszą gazetkę parafialną, oraz prasę katolicką. Zachęcamy do czytania.

Życzymy miłej niedzieli.  Niech Boża radość umacnia nas w dobrym.