Ogłoszenia duszpasterskie: Niedziela Palmowa – 14.04.2019

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

14.04.2019

Dziś Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Prawdę o tych wydarzeniach wspominamy dziś przez uroczyste wejście przed główną Mszą świętą oraz poświęcenie palm. Wchodzimy w czas Wielkiego Tygodnia, kiedy będziemy przeżywali w liturgii najważniejsze wydarzenia historii zbawienia. To szczytowy moment ukazujący bezgraniczną miłość Boga do człowieka.

Triduum Paschalne

WIELKI CZWARTEKTo dzień, ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. W katedrze Św. Mikołaja Msza Krzyżma Świętego o godz. 10.00. Biskup diecezjalny sprawuje tę Mszę św. wraz kapłanami całej diecezji. Jest ona wyrazem łączności kapłanów ze swoim biskupem. W naszym kościele, Msza Wieczerzy Pańskiej będzie o godz. 18.00 a następnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Adoracja do godz. 22.00.

WIELKI PIĄTEK – W tym dniu celebrujemy wielkie wydarzenia zbawcze, które dokonały się na krzyżu. Od godz. 7.00 adoracja w Ciemnicy. O godz. 15.00. Droga krzyżowa, którą rozpoczniemy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 18.00. Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie w tym dniu do godz. 24.00. Wielki Piątek obowiązuje post ścisły nie ma dyspensy. Sładka na Boży Grób w Jerozolimie.

WIELKA SOBOTARozpoczęcie adoracji przy Bożym Grobie od godz. 7.00. Adoracja dla dzieci ze szkoły podstawowej klasy od 0 – 6 o godz. 9.00 i połączona będzie z poświęceniem potraw wielkanocnych ok. godz. 9.30. Adoracja dla klas 7 i 8 oraz młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich o godz. 10.00 połączona również z poświęceniem potraw o godz. 10.30. Poświecenie pokarmów będzie jeszcze o godz. 11.00; 12.00 i 13.00. Po południu święcenie pokarmów o godz. 15.00. Koronka do Bożego miłosierdzia tuż po poświęceniu pokarmów godz. 15.00. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 i zakończy Procesją Rezurekcyjną. Gromadzimy się w kościele w tę Wielką Noc, aby przeżywać wielką tajemnicę zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. / przynosimy świece na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych /. Strażaków tradycyjnie prosimy o trzymanie straży przy Grobie Pańskim. Prosimy również o zabranie feretronów podczas procesji. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w liturgii Wielkiej Soboty.

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze dni w ciągu całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej i ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej, a kończy Niedzielą zmartwychwstania.

W czasie Triduum istnieje możliwość uzyskania odpustu zupełnego przez wszystkich, którzy wypełniwszy zwykłe warunki odpustu, spełnią następujące dzieła:

– Wielki Czwartek – udział w Mszy Wieczerzy Pańskiej Wielkim i odmówią hymn: Przed tak

Wielkim Sakramentem

– W Wielki Piątek – udział w adoracji krzyża i ucałowanie krzyża w czasie obrzędu liturgicznego.

– W Wielką Sobotę – udział w Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Adoracja Najświętszego Sakramentu dla Grup parafialnych i mieszkańców osiedli jest zamieszczona w gablotce przy kościele oraz w gazetce parafialnej i internecie na stronie parafialnej. Bardzo prosimy, o podjęcie adoracji w wyznaczonych godzinach. Znajdźmy czas, by w Wielki Piątek adorować Chrystusa cierpiącego, a Wielką Sobotę, Chrystusa Eucharystycznego w Bożym Grobie i może przemyśleć swoje życie.

2. Możliwość spowiedzi w poniedziałek i środę przed Mszą św. We wtorek spowiedź od godz.16.00 – 17.00.

3. Droga krzyżowa dziś o godz. 14.00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 14.30. Bezpośrednio po Gorzkich Żalach będzie sprawowana Msza św. Składka zbierana na Gorzkich Żalach przeznaczona na kwiaty i wystrój Bożego Grobu. Serdecznie zapraszamy.

4. Po Mszy św. rozprowadzane są paschaliki i baranki. Zachęcamy do zakupienia albowiem jest to nasz dar serca dla najuboższych. Do dziś można złożyć dary do koszy lub ofiarę pieniężną na potrzebujących. Za wszystkie złożone ofiary, na ten cel składamy – Bóg zapłać.

5. We wtorek Droga Krzyżowa na Leskowiec – Groń Jana Pawła II. Rozpoczęcie przy Kuźni w Jagódkach o godz. 21.00. Gorąco zapraszamy do uczestnictwa. Prosimy zaopatrzyć się w świece.

6. Odwiedziny chorych, którzy przyjmują komunię w każdy pierwszy piątek i tych, którzy chcą skorzystać z posługi sakramentalnej już na Święta Wielkanocne będą w Wielki Poniedziałek, 15 kwietnia od godz. 8.30. Zgłaszamy tylko tych chorych, którzy nie korzystają z posługi co miesiąc. Zapisy chorych w zakrystii do dziś.

7. Straż Honorowa NSPJ organizuje pielgrzymkę do Łagiewnik na Święto Miłosierdzia Bożego w niedzielę 28 kwietnia 2019 r. Zapisy u Doroty Cibor, koszt 20 zł. Osoby chętne na wyjazd ” Przywitania Pielgrzymów „w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach 3 maja br. proszone są o zapisanie się u p. Janusza Kościelnego lub p. Edyty Noga . Koszt wyjazdu to 25 zł .

8. Składka na potrzeby parafii będzie zbierana w ostatnią niedzielę kwietnia.

9. Serdecznie dziękujemy za palmy, które zostały zrobione przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

10. Przy wyjściu z kościoła u ministrantów można nabyć gazetkę parafialną a w niej wszystkie informacje dotyczące całego Triduum / plan adoracji, poświecenie pokarmów / oraz prasę katolicką.

Życzymy miłej niedzieli i dobrego przeżywania Triduum Paschalnego

przygotowującego nas do Zmartwychwstania Pańskiego.