Wielki Tydzień w naszej parafii

wpis w: Aktualności | 0

Niedziela Palmowa – konkurs na najpiękniejszą palmę

Niedziela Męki Pańskiej, zwana inaczej Niedzielą Palmową, wprowadza nas w przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Po 40 dniach okresu pokuty i nawrócenia    i walki o wierność Bożym Przykazaniom, jesteśmy na progu zbawczych dni, przygotowani do świąt męki śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

W niedzielę tę, wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tłum wiwatował i kładł przed nim płaszcze i gałązki palm. Na tę właśnie pamiątkę, my przynosimy do kościoła nasze palmy, aby je poświęcić. Podczas Mszy wsłuchiwaliśmy się w ewangeliczny opis ostatniej wieczerzy, pojmania Jezusa i jego śmierci.

Po rocznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa, reaktywowaliśmy konkurs na najpiękniejszą palmę. Dzieci z naszej parafii, przy pomocy swoich najbliższych, wykonali przepiękne palmy. Często one przewyższały wzrost tych, którzy je trzymali. Po zakończeniu Mszy przed kościołem Jury podziwiało wykonanie tych palm. Spośród kilkunastu palm wybrano najpiękniejsze.  Wybór był trudny, wiec Jury nagrodziło ex aequo pierwsze miejsca:

  • Natalia i Marta Fijałek

  • Oliwier Smaza

  • Maksymilian Rajda

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni książkami i czymś słodki na ząb. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy za rok. Niech nas będzie jeszcze więcej.

Droga Krzyżowa na Leskowiec – Groń Jana Pawła

Końcówka Wielkiego Postu jest czasem wielu wydarzeń i inicjatyw, wprowadzających nas w czas świąteczny. Organizowane są różne misteria męki Jezusa czy drogi krzyżowe. Ogólnopolskim wydarzeniem są, coraz bardziej popularne, Ekstremalne Drogi Krzyżowe.Wielu młodych i starszych pokonuje kilkadziesiąt kilometrów, przemierzając stacje drogi krzyżowej, walcząc ze swoimi słabościami, ale też,  by umocnić się duchowo.

Nie każdy jednak jest w stanie przejść tak ekstremalną trasę. Dlatego też, nasza parafia zorganizowała drogę krzyżową na Leskowiec. We wtorek, w wielkim tygodniu, zgromadziliśmy się o godz. 19.30 przy Kuźni w Jagódkach, by tam rozpocząć naszą duchową wędrówkę z Jezusem cierpiącym.  W naszych rozważaniach szliśmy drogą uczynków miłosierdzia. Ponad 100 osób podjęło wysiłek, nie tylko wejścia na Leskowiec, ale wejścia na Golgotę razem z Jezusem. Wykonano wielki krzyż z brzozy, który między poszczególnymi stacjami, niosły osoby z poszczególnych stanów i osiedli: mężowie, żony, dzieci, emeryci i inni.

Miejscami było trudno, przez zalegający śnieg i lód. Ale czy ktoś mówił, że będzie łatwo? Daliśmy radę i przy kaplicy na Groniu Jana Pawła rozważaliśmy ostatnią 14 stację drogi krzyżowej.

Nasi parafianie nie zawiedli i licznie przybyli na tę drogę krzyżową. Było sporo dzieci ze swoimi rodzicami. Nie brakło też mieszkańców okolicznych miejscowości: Roczyn, Sułkowic, Wieprza, Andrychowa. Dziękujemy za wspólne przeżycie tego wydarzenia. Dziękujemy p. Jerzemu Brożynie za wykonanie krzyża i pilotowanie nas na trasie szlaku serduszkowego –  bo właśnie tym szlakiem przemierzaliśmy naszą Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Wielki Tydzień w parafii w Rzykach

Po czterdziestu dniach wielkopostnego przygotowania weszliśmy w obchody Wielkiego Tygodnia. Jest to już czas bezpośredniego przygotowania do najważniejszych, dla każdego chrześcijanina, dni w roku liturgicznym. To czas kiedy wspominamy całe dzieło zbawcze. Niedzielą Palmową rozpoczęliśmy ten „tydzień cudów”. Triduum Paschalne, bo taką nazwę noszą święte 3 dni, są kulminacją obrzędów  i zwyczajów świątecznych.

Wielki Czwartek to dzień kiedy wspominamy Ostatnią Wieczerze, którą Jezus spożył,  ze swoimi uczniami. To dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Te dwa sakramenty są ze sobą ściśle połączone. Jak podkreślił ks. Proboszcz w kazaniu: nie ma Eucharystii bez Kapłaństwa i nie ma Kapłaństwa bez Eucharystii. Mówił też, o zadaniach każdego kapłana i misji jaką ma do spełnienia. Przedstawiciele parafii złożyli nam życzenia z racji dnia kapłańskiego. Ks. Proboszcz dziękował   za życzliwość i wspieranie nas na drodze powołania kapłańskiego. Po zakończeniu liturgii przenieśliśmy Najświętszy Sakrament do Ciemnicy. W tym roku elementem ciemnicy był obraz Ostatniej Wieczerzy, który przed remontem prezbiterium był przy ołtarzy przed soborowym.

Wielki Piątek, dzień ciszy i zamyślenia. Dzień męki, śmierci Jezusa i jest to jedyny dzień kiedy nie sprawuje się Eucharystii. O godzinie 18.00 rozpoczęły się Obrzędy Wielkopiątkowe. W liturgii słowa wyśpiewaliśmy opis męki Jezusa       z ewangelii Jana. Potem nastąpiło odsłonięcie krzyża i jego uczczenie. Boże Słowo i Krzyż poprowadziły nas do Stołu Komunii. Potem nastąpiło uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu. W tym roku, obchodzonym jako Rok Rodziny, przy grobie znalazły się symbole podkreślające bliskość Jezusa i rodziny. Nie da się tworzyć rodziny bez fundamentu jakim jest Chrystus.

W Wielką Sobotę udało się w tym roku poświęcić pokarmy.  W ciągu całego dnia mieszkańcy poszczególnych osiedli przychodzili, by dokonać tego aktu i również chwilę adorować Jezusa w grobie. O godz. 19.00 zaczęły się obrzędy Wigilii Paschalnej, wprowadzającej nas w zmartwychwstanie Jezusa.  Na początku, na zewnątrz świątyni, poświęciliśmy ogień i paschał – symbol Jezusa, który wnieśliśmy uroczyście do kościoła zapalając od niego nasze świece. W ten dzień, bardziej niż normalnie jest rozbudowana Liturgia Słowa. Mówiła ona nam o dziejach człowieka i obecności w nich Boga. Odnowiliśmy następnie swoje przyrzeczenia  z sakramentu chrztu, by potem przejść do sprawowania Eucharystii już ciesząc się zmartwychwstaniem. Po Eucharystii trzy razy okrążyliśmy naszą świątynię, w procesji rezurekcyjnej, wyśpiewując pieśni radości zmartwychwstania.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżycia tych dni świątecznych. Tym, którzy przygotowali naszą świątynie: poprzez dekoracje, umycie naszego kościoła i wykonanie Grobu i Ciemnicy. Kosztowało to wiele wysiłku i czasu. Dziękujemy wszystkim, z poszczególnych grup parafialnych i osiedli, prowadzącym adoracje przy Grobie i Ciemnicy. Dziękujemy panu Kościelnemu, p. Organiście, Scholi i Służbie Liturgicznej oraz wszystkim tym którzy razem z nami przeżywali ten czas na modlitwie.

Niech ten Okres Wielkanocny przyniesie w nas dobre owoce i przemianę naszych serc oraz da siłę do pokonywania przeciwności, które pojawiają się w naszej codzienności. Niech Jezus zmartwychwstały prowadzi nas po drogach naszego powołania.