Pielgrzymki do Pani Jasnogórskiej

wpis w: Aktualności | 0

P

W sobotę 6 sierpnia – nie jak zwykle   w Hałcnowie, ale z okazji Roku św. abp. Józefa Bilczewskiego – w Wilamowicach, gdzie znajduje się sanktuarium arcybiskupa, rozpoczęła się 31. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę, pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Na wędrówkę zdecydowało się w tym roku ponad 550 pątników.

Pielgrzymkę zainaugurowała Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bpa Romana Pindla przez kustosza sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego ks. prałata Stanisława Morawę, jego poprzednika ks. prałata Michała Bogutę, głównego przewodnika pielgrzymki ks. Damiana Korycińskiego, księży przewodników pięciu grup oraz duszpasterzy parafii, z których pochodzą pątnicy.

W sanktuarium pakiety przyjaciela pielgrzymki otrzymali: bp Roman Pindel – z rąk rodziny Agnieszki i Grzegorza Tomasów z Cięciny – a także ks. kan. Józef Jasek, obecnie rezydent w Wilamowicach (dzięki zachęcie którego dzisiejszy główny przewodnik ks. Damian jako nastolatek po raz pierwszy wyruszył pieszo na Jasną Górę), a także ks. Morawa, ks. Boguta i ks. Piotr Góra – sekretarz biskupa Romana.

Po Mszy św. pątnicy wysłuchali konferencji i świadectwa ks. prałata Michała Boguty,    poświęconych świętemu arcybiskupowi z Wilamowic i mogli uczcić jego relikwie.

Z bielskim członem pielgrzymki podążali nasi parafianie w 1 grupie której patronuje św. Jan Paweł II a duchowym opiekunem jest ks. Kamil Białożyt, który kontynuuje dzieło zmarłego w tym roku ks. Tomasza Niedzielę.

6 sierpnia na Jasną Górę wyruszyły także grupy z Andrychowa i Cieszyna, a 7 sierpnia idą pielgrzymi z Oświęcimia i Czechowic-Dziedzic.    Z kolei 9 sierpnia na trasę wyjadą pielgrzymi rowerowi z Andrychowa. Wszyscy spotkali się   11 sierpnia w Częstochowie. W członie andrychowskim, pieszym i rowerowym, też nie zabrakło przedstawicieli naszej rzyckiej parafii.

Uczestnicy 36. Pieszej Pielgrzymki Dekanatu Andrychowskiego na Jasną Górę przed wyjściem na pątniczy szlak modlili się w kościele św. Stanisława w Andrychowie. Ich modlitwie przewodniczył dziekan ks. prał. Stanisław Czernik, który udzielił im błogosławieństwa na drogę. Wraz z nim o dobre owoce pielgrzymowania prosili: proboszcz ks. kan. Jan Figura oraz przewodnik pielgrzymów – ks. Sławomir Młodzik i ks. Piotr Bratek.

Natomiast już po raz dwudziesty z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyła z Andrychowa także grupa rowerzystów. Duchowym przewodnikiem pielgrzymów na dwóch kółkach jest ks. Kazimierz Walusiak, a szefem logistyki –    po raz dziewiętnasty – Paweł Rajda. Wrócili – także na rowerach.

Źródło: bielsko.gosc.pl