Parafialne Rekolekcje Wielkopostne – artykuł

wpis w: Aktualności | 0

Wielki Post dla każdego wierzącego jest okresem wytężonej walki ze złem i przede wszystkim zmiany swojego dotychczasowego postępowania. Aby tak było trzeba nam na początku zdać sobie sprawę ze swoich grzechów, by następnie móc je wyeliminować ze swojego dnia. Wielki Post nas prowokuje do nawrócenia, prawdziwego i trwałego, prowadzącego do osiągnięcia świętości.

W ten czas wpisują się też rekolekcje, jakie przeżywaliśmy w zeszłym tygodniu. Prowadził je ks. Marcin Pomper, wikariusz parafii NSPJ w Kętach, a także prezes Stowarzyszenia Persette, które zajmuje się m.in. organizacja Turnieju BoskoCup w naszej diecezji. Nasi ministranci wielokrotnie uczestniczyli w tych zawodach zajmując dwukrotnie drugie miejsce.

Ksiądz Rekolekcjonista przypomniał nam, czym jest modlitwa i jak ważna jest w naszym życiu. Bo to ona daje nam siłę do walki ze złem, to w niej możemy znaleźć spokój serca. Niby temat prosty, ale jakże potrzebny w tych czasach kiedy większość z nas przyznaje się, ze ma problemy z modlitwą. Niedzielny dzień zakończył się wieczorem uwielbienia poprowadzonym przez ks. Marcina wraz z zespołem AlfaTon z Kęt. Wprowadzili nas parafian w tę piękna modlitwę, w której mogliśmy podziękować, poprosić, przeprosić i uwielbić Boga.

Wtorkowy wieczór wprowadził nas w tajemnice Krzyża Jezusowego. Krzyż Zbawiciela jest bramą dla każdego człowieka. Od nas zależy, czy chcemy przez ta bramę przejść, czy wolimy pozostać na zewnątrz w cieniu zła. Każdy osobiście podczas tego nabożeństwa odnowił w sobie sakrament chrztu świętego i wybrał Jezusa jako swojego Pana i Mistrza. Przypieczętowaniem tego wszystkiego było przejście przez Krzyż Jezusa.

Podczas nauk rekolekcyjnych dla dzieci i młodzieży ksiądz rekolekcjonista przypomniał postawy i rodzaje modlitwy. Przypomniał o sile grzechu i porównał go do błot,a który brudzi naszą dłoń. Grzech tez brudzi nasze życie, ale zawsze możemy obmyć się w zdrojach miłosierdzia podczas spowiedzi. Modlitwa i sakrament pokuty prowadzi nas do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej, podczas której Bóg przychodzi do nas pod postacią chleba i wina. Na Eucharystii Jezus daje nam swoje Ciało, które nas umacnia w drodze do świętości.