Otwarcie drzwi jubileuszowych w naszym kościele w Rzykach

wpis w: Aktualności | 0

Jubileuszowy Rok świętego Jakuba oraz otwarcie drzwi jubileuszowych w naszym kościele w Rzykach

Niedawno rozpoczęliśmy nowy rok 2021. Po tak trudnym roku 2020, który naznaczony był wieloma nowymi sytuacjami dotyczącymi naszego życia osobistego, społecznego i religijnego, a to wszystko przez małego wirusa, z niecierpliwością i z nową nadzieją czekaliśmy na koniec tego i początek nowego. Wszyscy życzyliśmy sobie zdrowia i słowa: oby ten rok był lepszy niż poprzedni, nabierały nowego znaczenia, bardziej autentycznego. Nasza wiara i praktyka tejże wiary została poddana próbom, poprzez strach co będzie, nowe limity i obostrzenia. Każdy wierzący, i nie tylko, zadaje sobie pytanie co dalej?

Weszliśmy w ten nowy rok i może większość z nas nie zauważyła, że ten rok został ogłoszony Jubileuszowym Rokiem Jakubowym. Zawsze rok, w którym święto św. Jakuba, przypadające 25 lipca, jest obchodzone w niedzielę, wtedy w Kościele Powszechnym ma miejsce ten jubileusz związany z Jakubem i Santiago de Compostela. W uroczysty sposób Biskup Composteli otworzył w katedrze drzwi jubileuszowe, według rytuału sięgającego lat średniowiecznych. Można w tym  roku uzyskać odpust zupełny nawiedzając Compostele i przechodząc przez te drzwi.

Ale co to daje nam, żyjącym daleko od Hiszpanii. Przecież podróżowanie za granicę w obecnej sytuacji epidemicznej jest niemożliwe. To jak my możemy uzyskać odpust zupełny, skoro udanie się do Composteli jest na dzień dzisiejszy nie do wykonania. Otóż Penitencjaria Apostolska wydała dekret dotyczący odpustu związanego z jubileuszem a dotyczy on nie tylko katedry św. Jakuba w Hiszpanii, ale po całym świecie, również w Polsce i naszej diecezji bielsko-żywieckiej, rozsiane są kościoły, którym patronuje święty Jakub. One stały się w tym roku jubileuszowym, kościołami stacyjnymi, gdzie można pielgrzymować i zyskiwać odpusty spełniając zwykłe warunki. W naszej diecezji trzy kościoły znajdują się na Szlaku Jakubowym i one w tym roku będą gromadziły wiernych na nabożeństwach do świętego Jakuba, by umożliwić strumienie Bożych łask płynących przez Jego wstawiennictwo. Są to: Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku oraz dwa kościoły parafialne: w Rzykach oraz w Simoradzu koło Skoczowa. Planowane są uroczyste Msze inaugurujące Rok Jakubowy.

W kościele w Rzykach w niedzielę 24 stycznia już otworzyliśmy drzwi jubileuszowe. Podczas uroczystej Mszy ks. Dziekan Stanisław Czernik dokonał tego aktu otwarcia. Podczas wyśpiewanego dialogu z ludem uderzył młotkiem w drzwi na znak otwarcia. Ks. Dziekan chwilę pomodlił się na progu świątyni po czym ks. Proboszcz Krzysztof Moskal wraz z wikariuszem, asystą liturgiczną i wiernymi weszli przez drzwi do kościoła na sprawowanie Eucharystii. W Kazaniu      ks.  Dziekan Czernik zachęcił wiernych do przybywania do tego kościoła jubi-leuszowego, by pielgrzymować do św. Jakuba. Zaprosił też wiernych z całego dekanatu andrychowskiego, by w sposób indywidualny nawiedzali świątynię i zanosili swoje modlitwy przez ręce św. Jakuba.

Dzięki uprzejmości ks. Proboszcza z parafii z Leśnej, koło Żywca, ks. Piotra Sadkiewicza, przez ten rok jubileuszowy, w naszym kościele zagościły relikwie św. Jakuba Apostoła. Jest to wielki dar obecności tego świętego w naszej parafii. Relikwie są wystawione obok ołtarza. Właśnie na zakończenie Eucharystii ks. Dziekan udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Jakuba.

Serdecznie zapraszamy na Czuwania Jakubowe, jakie będą odbywały się w kościele każdego 25 dnia miesiąca. W te dni dla nas, jako parafian, jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Przybywajmy i szturmujmy niebo przez wstawiennictwem naszego patrona i orędownika.

Link do pozostałych zdjęć z uroczystości otwarcia Drzwi Jubileuszowych: