Odpust ku czci św. Jakuba Apostoła – Rok Jubileuszowy

wpis w: Aktualności | 0

Uroczystości odpustowe w naszej parafii—Rok Jubileuszowy św. Jakuba Apostoła

25 lipiec 2021r.

 

                  Nasz kościół w Rzykach, obok świątyń w Szczyrku i Simoradzu, jest kościołem stacyjnym w Roku św. Jakuba w naszej diecezji. Także w tym jubileuszowym czasie nasza parafia świętuje swoje 225-lecie.

Kaznodzieją na dopołudniowych mszach był nasz rodak, ks. Michał Styła. Przypomniał on sylwetkę św. Jakuba i odniósł się do naszego życia codziennego, jak mamy czerpać wzór, z naszego świętego patrona. Cieszył się, że o Rzykach co chwile można wyczytać w gazetach religijnych, które opisywały różne inicjatywy duszpastersko-społeczne w naszej parafii. Podkreślał, że za wiarą idzie czyn i zaangażowanie i nie możemy o tym zapomnieć.

W niedzielę 25 lipca, wraz z biskupem Januszem Mastalskim, na sumie przy ołtarzu  oprócz nas,  posługujących w parafii, stanęli księża rodacy: ks. Konstanty Sordyl, ks. Filip Magiera i ks. Michał Styła.

W homilii biskup zaprosił, by w trudnych czasach zwątpienia i cierpienia spojrzeć na św. Jakuba, wzór służby. Mówił  o filarach, na których oparł swoje życie Apostoł: naśladownictwie Chrystusa, wierności Bogu przez ofiarność, a także o solidności, wytrwałości oraz pokorze.

Na zakończenie Eucharystii ks. Proboszcz podziękował   ks. Bp. Januszowi za przewodniczenie tym wielkim uroczystościom oraz poprosił, o wręczenie specjalnej wyjątkowej nagrody. Jest nią Muszla św. Jakuba. Nagroda ta, począwszy od tego odpustu, będzie wręczana osobom, szczególnie zasłużonym dla naszej wspólnoty parafialnej. Jako pierwszy, tę nagrodę otrzymał Pan Stanisław Duszczyński, który przez 18 lat posługiwał, jako kościelny w naszej świątyni. Nie ukrywał wzruszenia, kiedy biskup wręczał naszemu laureatowi tę Muszlę i dziękował Mu, za poświęcenie dla Chrystusa i Jego Kościoła. Następnie ks. Proboszcz wręczył Muszlę św. Jakuba ks. Biskupowi Januszowi, w podzięce za jego obecność i modlitwę. Stał się on przyjacielem naszej parafii    i mówił, że na pewno jeszcze Rzyki odwiedzi. Na koniec wyruszyliśmy w procesji eucharystycznej wokół naszego kościoła w asyście Strażaków, pocztów sztandarowych: Górników, Strażaków oraz Honorowej Straży NSPJ. Nie zabrakło też pań w strojach regionalnych z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzyk , niosących feretrony. Pieśni eucharystyczne wygrywała orkiestra dęta z Roczyn.

Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżycia tej uroczystości i pomogli w jej duchowym przeżyciu. Niech św. Jakub, nasz patron, zawsze będzie naszym przewodnikiem, prowadzącym nas do Jezusa. Wzorujmy się na Nim, bo swoim życiem pokazał, wielką miłość do swojego i naszego Mistrza.