Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

wpis w: Aktualności | 0

Już po raz drugi w dniu 11 listopada w sposób szczególnie uroczysty obchodziliśmy w naszej miejscowości 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Ta patriotyczna uroczystość mogła odbyć się dzięki współpracy parafii z władzami lokalnymi, szczególnie z Panią Sołtys oraz Dyrekcją Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w Kościele Parafialnym pw. św. Jakuba, którą w intencji Ojczyzny sprawowali: ks. proboszcz Krzysztof Moskal wraz z księdzem wikariuszem Marcinem Samkiem.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii patriotycznej ksiądz proboszcz zaznaczył, że w tak szczególnym dniu jak dzisiejszy potrzeba pamięci; w pierwszym rzędzie pamięci o tych, którzy tworzyli zręby naszej państwowości; następnie o tych, którzy oddali za nią życie, oraz o tych wszystkich, którzy wytężali wszelkie siły i ducha, aby nasz naród mógł róść w potęgę ku chwale Bożej i dla dobra ludzi. Jak mówił kaznodzieja: „Dziś potrzeba pamięci i wdzięczności – wielkim znanym Polakom, którzy zapisali się na kartach naszej historii, ale również ojcom i matkom, bo dzięki nim mamy ciągłość narodu i mądre wychowanie pokoleń. Wreszcie potrzeba podziękować każdemu żyjącemu przed nami  Polakowi (tak, każdemu), któremu zależało na dobrym rozwoju Ojczyzny”. Pod koniec kazania ksiądz proboszcz zwrócił się do wszystkich, prosząc, abyśmy i my, w duchu wdzięczności wcześniejszym pokoleniom, podjęli ten patriotyczny wysiłek wobec naszej Ojczyzny. Obecnie ten wysiłek dokonuje się przez wzajemną miłość, tak jak czynił to patron dzisiejszego dnia, św. Marcin z Tours. Każdy, według własnego powołania, niech wypełnia uczynki miłości względem Ojczyzny i względem każdego bliźniego, a wtedy wszystkie sprawy będą układać się pomyślnie.

Uroczystą Mszę św. uświetniły poczty sztandarowe: Strażaków i Honorowej Straży NSPJ. Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni udali się do ogrodu parafialnego, przed pomnik poświęcony żołnierzom z Rzyk, poległym w czasie I wojny światowej. W modlitwie polecaliśmy Ich Bogu, prosząc dla Nich o życie wieczne w niebie. Potem nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przez delegacje. Następnie wszyscy udali się w uroczystym pochodzie do remizy OSP.

Tutaj rozpoczął się kolejny punkt programu – występy artystyczne dzieci z Przedszkola, Szkoły Podstawowej oraz Drużyny Harcerskiej działającej przy szkole w Rzykach. Z wyzwaniem scenicznego pokazu tanecznego oraz wokalnego zmierzyli się z powodzeniem nawet najmłodsi członkowie naszej lokalnej społeczności. Występy dzieci połączone były z prezentacją historycznych zdjęć i filmów, co pozwoliło zgromadzonym na przeniesienie się w czasy poprzedniego stulecia. Zaprezentowany program był doskonałą lekcją historii i pamięci o tych, którzy walczyli o naszą wolność. Patriotyczne pieśni i wiersze, które wybrzmiały na scenie, rozbudziły ducha narodowego w sercach wszystkich zgromadzonych. Każdy z przybyłych uczestniczył w wesołej biesiadzie, która była także próbą wokalnych możliwości i umiejętności. Sił do wspólnego śpiewu dodawał zgromadzonym smaczny poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

W ten oto sposób już po raz drugi mieszkańcy Rzyk uczcili godnie narodowe święto niepodległościowe. Aby powrócić pamięcią do tych wydarzeń, zapraszamy do obejrzenia pamiątkowych materiałów: zdjęć i filmu dostępnego pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=93eTRCScgfk.