Dzień Niepodległości w naszej parafii

wpis w: Aktualności | 0

Miesiąc listopad, co roku wprowadza nas w zamyślenia, o czasie ostatecznym i o przemijalności człowieka. Zatrzymujemy się nad grobami najbliższych, których już wśród nas nie ma. Wspominamy ich historie, wydarzenia z kręcącą się w oku łzą.

Listopad wprowadza nas w zadumę nad historią naszej Ojczyzny. Wspominamy przecież każdego 11 listopada, wielkie wydarzenie – odzyskanie niepodległości. Wywalczyliśmy ją wielką ofiarą wyrzeczeń i krwi. Niestety, nie długo cieszyliśmy się tą wolnością, bo przyszła zawierucha II wojny światowej i czasy komunizmu. Jednak zawsze dla nas, dzień 11 listopada, przypomina nam to poświecenie całych pokoleń Polaków, walczących o naszą wolność, z której my teraz korzystamy.

W naszej parafii odbyły się uroczystości związane z tą rocznicą. O godz. 9.30 rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, modląc się za poległych na różnych frontach, ale też prosząc o światło Ducha Świętego dla rządzących. Obecne były poczty sztandarowe: Strażaków OSP Rzyki i Straży Honorowej NSPJ z naszej parafii. Ważna to lekcja patriotyzmu, by pamiętać o ofierze pokoleń Polaków, którzy nie doczekali się wolności.

Po Eucharystii podeszliśmy pod pomnik w ogrodzie przy plebanii upamiętniający poległych mieszkańców Rzyk podczas I wojny światowej. Tam odmówiliśmy modlitwy za zmarłych, odśpiewaliśmy hymn Polski. Na koniec przedstawiciele złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem.