Barbórka w naszej parafii

wpis w: Aktualności | 0

O świętej Barbarze chyba nie musimy nikomu zbytnio opowiadać. Może mało znamy jej życiorys, ale za to każdy wie, że jest ona patronką górników i hutników. Ta święta męczennica żyjąca w IV wieku swoje wspomnienie obchodzi 4 grudnia. Wtedy też cała brać górnicza obchodzi swoje święto zwane Barbórką, właśnie na cześć tej, która się nimi opiekuje podczas jakże ciężkiej pracy. W tym roku wspomnienie to przypadło w niedzielę. Na Mszy o godzinie 11.30, przy obecności wielu górników – i pracujących i emerytów – z całymi rodzinami świętowaliśmy dobrze przeżyty rok. Był też obecny poczet sztandarowy górników naszej miejscowości. Ks. Proboszcz w krótkim słowie zwracając się do górników podkreślił jak dziś widzimy   potrzebę tego zawodu, stojąc w przeżywanym kryzysie energetycznym. Węgiel w tym roku stał się rzeczywiście czarnym złotem. Na zakończenie Mszy wyszliśmy  na zewnątrz kościoła, by dokonać poświęcenia nowej figury św. Barbary, która jest umiejscowiona przy bocznej bramie w stronę osiedla Polaki. Stara figura dotknięta przez warunki atmosferyczne nie nadawała się już do naprawy. Nową figurę ufundowali górnicy z naszej parafii,  za co im serdecznie dziękujemy. Niech św. Barbara ma was – drodzy górnicy, w swojej opiece i u Jezusa wyprasza to czego potrzebujecie w codzienności.